Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Albert Gulk
 teos
suurendasuurenda
Päikeseleidjad.
1993. Grafiit, paber. 160x227
Kommentaarid alla

Eksponeeriti esmakordselt suurema joonistustesarja ühe osana Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse 1. aastanäitusel 1993.

Tartu kunstnik ja Kursi koolkonna esindaja Albert Gulk on tänaseni truuks jäänud oma joonistuslaadile, juhindudes seda meediat käsitledes monumentaalkunsti ja pannooliku esituslaadi reeglitest.
"Päikeseleidjad" on osa põhjamaisest talvemüsteeriumist jutustavast sarjast ja kujutab talvise agoonia finaali. Kuigi Gulgi talveootuse sari kasutab moodsat fiction-maailma pildikeelt, järgib teoste süsheeliin loodusmütoloogia klassikalisi kujtelmi ja rahvalikke traditsioone. Töö idee tõukub rahvapärasest elukäsitlusest, eesti maaelanikkonna elufilosoofiat tänapäevani kujundanud hoiakust, mida iseloomustavad maailmakorda sulandumine ja looduse ringkäigule allutatud elamislaad. Kui rääkida konfliktseks muutunud tegelikkuse kaasahaaramise võimalusest, siis Gulgi meetod pakub kindlasti huvi teravate vastanduste pehme maandajana. Ta dramaatiline joonistusstiil eeldab suurt ja hirmsat lugu, mida kunstnik vürtsitab fantaasiapursete ja popkultuuri juurde kuuluva olustikuga, kus inimesi omavhel ei vastandata. Punkari välimusega ratsanikud on vabastatud oma suurlinlikust sotsiaalse mässaja rollist ja kehastavad romantiseeritud kangelase - maailmaparandaja - tüüpi, kellena eesti üldsus 1980.-1990. aastate vahetusel punkareid aktsepteeriski. Mütoloogia pimedama poole juurde kuuluvaid maniakaalseid õuduskujutelmi markeeritakse ulmekirjanduse kogemustest pärinevate detailide kaudu, kasutades õige tunde saavutamiseks tihedat ja erakordselt detailirohket joonistuslaadi.
Gulgi töötamislaadi kindlus ja veenvus tõstsid ta koheselt eesti joonistuse esiridadesse.Tema algupärast taidurlikkust toonitab fakt, et kunstnik ei kasuta oma joonistustes modelli ega foto abi ja toetub üksnes oma visuaalse mälu kujunditele.

Eha Komissarov

üles