Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Mati Karmin
 teos
järgminejärgmine suurendasuurenda
Minu isa
1994. Installatsioon. Paber, papp, puu, seemned, keemilised ühendid, klaas, orgaaniline klaas jm.
Kommentaarid alla
"Mati Karmini installatsiooni "Minu isa" eksponeeriti Tallinnas galeriis "Sammas" (1994), Mücsarnokis Budapestis (1995), Kotka linnagaleriis (1995) ja Saaremaa Biennaalil "Ajaloo vabrik" (1995). Traditsioonilise skulptorihariduse ja -kogemustega Karmin kirjeldab installatsioonis oma suhet isaga, kes oli agronoom, Eesti Põllumajanduse Akadeemia õppejõud.
Tugeva isakujundi puhul valitseb tunnete ambivalents:. poeg kardab ja vihkab isa, kuid samas ka armastab teda ning identifitseerib end isaga. Isa autoriteet, tema rangus, karistused ning isalikud noomitused tekitavad lapsepoolse agressiooni ja kättemaksuiha. Kui Karmini isa oli "praktilise meelega töömees, kes ei kannatanud jõudeelu", siis kättemaksuks valib poeg just nagu nimme kunsti, mis lähimineviku kunstis kõige enam jõudeeluga haakub. Kunsti seisukohalt on see freudistlik mehhanism kõikvõimas ja äärmiselt viljastav - Karmini isa puhul lausa sümboolselt vahetu kui mõelda neile lõpututele seemnetäidisega falloslikele purgikestele."

Ants Juske, Mati Karmini isakujund. - Fabrique d'Histoire. Ajaloo vabrik. Saaremaa Biennaal 1995. Kataloog. Tallinn, 1995, lk. 80


üles