Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Guido Mamberg
 teos
järgminejärgmine suurendasuurenda
Guido Mamberg. Kavand Tallinna Liha- ja konservikombinaadi Oktoobrirevolutsiooni 34. aastapäeva paraadil osalenud auto dekoreerimiseks.
1951
Kommentaarid alla
Mamberg oli kutseline Eesti tarbegraafik, kelle produktiivseim tegutsemisaeg kujundus- ja reklaamgraafika valdkonnas langeb Teise maailmasõja eelsesse perioodi, kuid kes jätkas oma erialal sisuliselt kuni surmani 1954. aastal. Mambergi loomingu hulka kuuluvad reklaamplakatid ja -trükised, pakendi- ja firmagraafika, samuti vaateakende ja näituste kujundused (A/S Näitus näitusmesside peadekoraator). Arvukateks klientideks olid nii kaubandus- ja tööstusettevõtted kui omaaegsed riiklikud organisatsioonid.

O/Ü Eesti Lihaeksport (Tallinna Liha- ja Konservikombinaat) oli Mambergi klient juba enne Teist maailmasõda, tellides kunstnikult perioodiliselt reklaame, pakendite kujundusi jne. Koostöö jätkus nõukogude perioodil, mille üheks näiteks on käesolevas kataloogis esitatud oktoobripidustuste kujundamise eskiisid. N.-ö. vana kooli eriharidusega reklaamispetsialist pidi oma töö jätkamiseks lülituma sujuvalt ümber stalinistliku propagandamaailma müsteeriumisse ning tegi seda hämmastava professionaalsusega. Kombinaadi oktoobripidustuste projektid on lahendatud nõukogude propagandale omaste spetsiifiliste väljendusvahendite abil, mis oma terviklikkuselt ja sõnumite visualiseerimise vormilt ei jää alla 1920. aastate vene konstruktivistide pompöössetele projektidele.
Renita Raudsepp

üles