Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Peeter Pere
 teos
järgminejärgmine suurendasuurenda
Lingering memories IV. 1993. Akrüül, geel, vineer. 244x122.
Kommentaarid alla


Sari "Lingering memories" iseloomustab Pere suunamuutust 1980. aastate värvikirevalt neoekspressionistlikult maalilt minimalismi.
Reet Varblane kirjutas sel puhul: "1990ndate algul tegi Pere pöörde: loobus vägivaldsest värvivõitlusest ning haaratuna pieteeditundest alusmaterjali puhtuse, isegi puutumatuse vastu, asus kompima piire, kuidas edestada oma sõnumit ja säilitada esialgset puhtust. Kunstniku pieteeditunne areneb veelgi edasi: edastatav sõnum pole tema oma, vaid hoolikalt nopitud kultuuri minevikusalvest. Sealt valib ta kõige krestomaatilisemad märgid, mida keegi enam märkideks ei pea."*

Pere sari "Lingering memories" kirjeldab 1990ndate algusele iseloomulikku kunsti põhiväärtuste ümberhindamisprotsessi selle radikaalsemast suunast. Näeme maalikunsti mõiste lahutamist kujutamisest ja koloriidist, ajaloost ja traditsioonidest. Tänu oma looduskesksusele ja tehnoloogiale, mis kontsentreerib puidumassi tihendatuks ja esteetiliselt mõjuvaks üldistuseks mõjub maaliteoseks vormistatud vineertahvel totaalselt.

Eha Komissarov

*Reet Varblane, Peeter Pere. - Eesti Kunstnikud 2. Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 2000, lk. 139-140.

üles