Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

John Smith
 teos
suurendasuurenda
Smith, John (Marko Mäetamm ja Kaido Ole). Holocaust.
2001. Õli, lõuend. 160x200.
Kommentaarid alla
Young British Art. Eesti Kunstnike Liidu aastanäitus. Kuraatorid Hanno Soans, Anders Härm, Kiwa. Tallinna Kunstihoone, 20. 04.-13. 05. 2001.

John Smith´i (ka John Smith iz Velikobritannij) pseudonüümi taga peituvad kunstnikud Marko Mäetamm ja Kaido Ole, kelle koostöös sünnivad ülisuures formaadis, tehniliselt perfektsed maalid, mis klopivad segi üleva ja traagilise, terava ja triviaalse ning vormistavad selle jaburaks koomiksikaadriks, ninakaks võllanaljaks. "J. Smith Iz VB on kui totaalne dirigent, kultuuride geenitehnoloog. Ta suunab ja juhib oma ammendamatu loovenergiaga maailma pluss- ja miinuspooluseid, kududes sellest raskestikodeeritavat faktuuri, mida iseloomustavad üheaegselt rahu ja ärevus, elu ja surm, õnn ja hirm, häbi ja uhkustunne."* John Smith parodeerib kaasaegse firma tootmispõhimõtet, genereerib hästitoimivaid ja ülimoodsaid produkte, on õigel ajal õiges kohas, tegutseb lähtuvalt tellimusest ja turunõudlusest, investeerib spionaazi ja eksisteerib parasiidi kombel tänu juba olemasolevale. "Holocaust"meenutab kümnetest filmidest tuttavat auto tagaistmelt võetud kaadrit ja panoraami läbi esiklaasi ning kujutab kunstnikke (Marko Mäetamm roolis ja Kaido Ole kõrvalistmel) ja sõnaks "holocaust"moondunud Hollywoodi logo mäenõlval. Moonutus tuleneb kahe sõna kõlalisest ja visuaalsest lähedusest, vastavalt soovile võib selles näha autori täielikku süüdimatust või teravat sotsiaalset ja poliitilist postulaati. Selline asendus toimib libedalt pildikultuuris, kus suur osa sõnu võetake vastu kõigepealt visuaalselt, disainitud logona, ning alles seejärel (kui üldse) sisuliselt. Kuna töö loodi enne, kui holocausti teema Eestis teravalt päevakorrale tõusis, kinnitab selline ettenägelikkus kahtlemata John Smithi mitmel pool rõhutatud tegelemist "üleinimlikuga".

Anu Allas

*John Smith Iz Velikobritannij feat. Marko Mäetamm ja Kaido Ole. Deva Loka. Näituse pressiteade. Eesti Kunstiakadeemia galerii, 15. 04.-29. 04. 2002.
** Eha Komissarov, A Punishment or a Gift? Examples of New Estonian Grotesque Figural Painting. -Estonian Art, 2002, 1, lk. 7.

üles