Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Jaan Toomik
 teos
eelmineeelminejärgminejärgmine suurendasuurenda
Om-mani-padme-hum
1997. Videoinstallatsioon
Kommentaarid alla


Toomiku isikunäitus Eesti Kunstimuuseumis Rüütelkonna hoones, milleks see konkreetne teos valmis, oli omamoodi loomingu kokkuvõte. Kodupublik nägi esmakordselt mitmeid paari eelmise aasta jooksul rahvusvahelistele näitustele valminud teoseid, näiteks installatsioone "Teekond Sao Paolosse" ja "Päike tõuseb, päike loojub".
Paistab, et naastes videovahenditega uuesti 1980ndate lõpu ja 1990ndate alguse töödes aktuaalsete kehatehnoloogiate ja riituste juurde pakkus Toomik võtme ka oma natuurpoeetiliste tööde lugemiseks. Maksimaalsele neutraalsusega antud mütoloogiline looduse keha ja riituses osaleva inimese keha sulanduvad Toomiku töödes ühte.
Videos näeme meest, kes tõuseb pilliroost päikesetõusu tervitama. Tema OM-mantrat ümiseva hääle vibratsioon seob installatsiooniruumis viibija hommikukülmas õhetava alasti mehe keha ning päikesetõusu kollakate kiirtega tihedamalt kui vaatamise rituaal seda tavaliselt lubab. Ka päikesetervitus ja päikese ringkäik on video omaruumis mantrasse seotuna üks ja seesama.

Hanno Soans
üles