Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Mare Tralla
 teos
eelmineeelminejärgminejärgmine suurendasuurenda
Mänguasi
1995. Video- ja heliinstallatsioon. 37 min
Kommentaarid alla
Esmakordselt eksponeeritud Sorose Kaasegse Kunsti Eesti Keskuse 3. aastanäitusel "Biotoopia" Tallinna Kunstihoones 22. 11.-17. 12. 1995.

Videoinstallatsioon "Mänguasi" on uljalt otseütlev feministlik kunstiteos, häiresignaal, mis jõuab lõpufaasis ähvardavat ja koomilist kombineeriva kaoseni.
"Meestel on ikka olnud küll ulmekirjanduses ja fantaasiafilmides unistusi naisest, keda nad on soovinud tehislikult luua lihtsalt selleks, et see "naine" oleks täpselt selline nagu nemad seda soovivad, et see naine käituks täpselt nii nagu nemad seda tahavad. /.../ Luua endale selline naine, kelle käsitlemine on niisama lihtne kui mobiiltelefoni või teleri kasutamine. See naine ongi loodud arvutiekraanile nagu foto pornoajakirjast, ainult et ta elab, liigutab ja teda saab manipuleerida. /.../ Mehe käes on näha spetsiaalset juhtimispulti, mis oma iseloomult ühendab arvutiklaviatuuri ja teleri juhtimispuldi, see on varustatud fotosilmaga, mille kiire vastuvõtja on monteeritud naisesse ja ühendatud tema ajuga. Nii on naist tõesti lihtne ja mugav kasutada. /.../ Aga mingil hetkel hakkavad naisega toimuma muutused, isegi tema füsioloogia näib kuidagi muutuvat, rääkimata sisemisest protestist. Et meest "õpetada", hakkab naine näitama, millest tema sisemus koosneb."*
"Mänguasi" esitab äraspidise striptiisi, kus selgelt piiritletud eesmärgi, mõju ja rollijaotusega etenduses kaotab mees äkki kontrolli sündmuste üle. Ta ei saa valida ja suunata objekti, kehad tema ees pole enam alluvad ja passiivsed, ta püütakse naudingulubadustega lõksu ning jäetakse lubatud naudingutest ilma.**

Anu Allas

* Mare Tralla, Mänguasi. - Biotoopia. Sorose Kaasegse Kunsti Eesti Keskuse 3. aastanäitus 1995. Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 1996, lk. 64.
** Katrin Kivimaa, Revolting 90s in Estonian Art. - Private Views. Spaces and Gender in Contemporary Art from Britain and Estonia. Ed. by Angela Dimitrakaki, Pam Skelton, Mare Tralla. Women’s Art Library, London, 2000, lk. 96.

üles