Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Mare Tralla
 teos
järgminejärgmine suurendasuurenda
Laula minuga
2000. Interaktiivne video- ja heliinstallatsioon
Kommentaarid alla
Mare Tralla interaktiivne video- ja heliinstallatsioon parodeerib eestlaste rahvuslikku uhkust, laulupidu, ning kutsub vaatajat laulma kõigile tuntud "Kungla rahvast". Roosas trikoos kunstnik võimleb videoekraanil ja reageerib publiku tekitatud häälele. Palaganiks muudetud püha üritus kõneleb viimase kümnendi varakapitalistlikus Eesti Vabariigis tekkinud kaosest varasemate väärtuste ja tähenduste hierarhias. 1980. aastate lõpu tõsimeelne rahvuslik paatos ja sentiment mõjub tänases ühiskonnas paratamatult naeruväärselt ja võltsilt. Vanad rituaalid on kaotanud suure osa oma jõust, uusi tugisambaid pole aga uus aeg loonud. Tralla positsioon seejuures on kahetine, samamoodi hägune on ka enesesäilitamiseks vajaliku paindumatuse ja marurahvusluse piir.
"Balti rahvad olid uhked, et nõukogude ajal olid nad eestlased, lätlased ja leedulased, oma rahvuse rõhutamine oli vastuhakk nõukogude võimule. Ma olen kogenud, et väiksemate maade rahvad kalduvad olema natsionalistlikumad. Igal juhul ma arvan, et kapitalism juba hävitab enamikku sellelaadsest rahvuslikust kultuurist. Mitte natsionalismi, aga rahvuslikku kultuuri Eestis. Seevastu natsionalism tundub mulle praegu maa arengut takistavat."*
Rahvusliku temaatika ühendab Tralla irriteeriva feministliku kunsti praktikaga, ekraanil on tema loodud Ilge Naisterahva kuju, kunstniku teoseid ja muid avalikke etteasteid läbiv rolli üks versioone, kes laseb üheaegselt endaga manipuleerida ja õrritab (vt. Tralla videoinstallatsiooni "Mänguasi", 1995), viies erinevad naise stereotüübid selle piirini, kus nad muutuvad iseenese paroodiaks.**

Anu Allas

* State of Play. An Interview with Mare Tralla. Pauline van Mourik Broekman. - Private Views. Spaces and Gender in Contemporary Art from Britain and Estonia. Women’s Art Library, London, 2000, lk. 22.
** Katrin Kivimaa, Revolting 90s in Estonian Art. - Private Views. Spaces and Gender in Contemporary Art from Britain and Estonia. Women’s Art Library, London, 2000, lk. 95.

üles