Eesti Kunstimuuseum logoEesti Kultuurkapital logo
Eesti Kultuurkapitali ostud

Maal
Graafika
Skulptuur
Installatsioon
Videokunst
Fotokunst
Uus meedia

Kunstnikud A-Z

Üldinfo

Tagasiside

copyright

Jasper Zoova
 teos
suurendasuurenda
"The Dream"
2000, installatsioon - digitrükk lõuendile, video
Kommentaarid alla
Sebra galerii isiknäitusel "The Dream of X" sattus vaataja pimendatud ruumi, kus esmapilgul paistis vaid päikeses helkival veepinnal ujuvate luikede pilt. Tundus nagu oleks midagi piltpostilikult ilusat oma harjumuspäraselt kohalt pildialbumis või seebiooperis galerii pühasse "valgesse kasti" toodud, sinna poodiumile kus kõigel on vägisi tähendus. Luiged nagu flamingod "Õnnelind flamingost" - tekib kahtlus, kas pole scratch´i-meister seda kaaperdanud Eesti Telefilmi koppanud alateadvusest. See on fragment ideaalsest filmist, mis on meisse sööbinud kuigi seda pole kunagi näidatudki. Zoova pidi selle ise ära filmima.
Samas märkas vaataja, et videopildi serv riivas lõuendit, seda pisut valgustades. Lõuendile joonistus välja midagi klassipildi sarnast, kus grupp tüdrukuid poseerib silmad kinni. Selge - see on provintsitüdruku unenägu! Zoova operatsioonid algsetest tähendustest võõrandatud piltidega on kõige ootamatumalt mõjunud töödes, kus tema nihilism ulatab külma terekäe telekultuuri sentimentaalsele.
Teos on edasiarendus, galeriiversioon samal aastal Sopotis, Poolas toimunud Zoova, Laamanni ja Kiwa korterinäitusele, kus pilt leidis oma loomuliku koha hämara toa vanunud seintel ja monotoonne idülliline video peatas argise aja.

Hanno Soans

üles